Jaké jsou druhy masáží

V každé zemi jsou jiné nejčastější typy masáží, proto si řekneme prvních 15 druhů. Některé názvy masáží mají více pojmenování, proto názvy berte s rezervou.

  1. Klasická masáž - tradiční relaxační masáž, která zahrnuje různé techniky a doteky k uvolnění napětí v těle.
  2. Švédská masáž - podobná klasické masáži, ale s důrazem na průběh krevního oběhu.
  3. Tlaková masáž - masáž zahrnující tlak a tahy, které pomáhají uvolňovat napětí a stimulovat krevní oběh.
  4. Thajská masáž - tradiční thajská technika, která zahrnuje tlak, tahy a protahování s cílem uvolnit napětí a zlepšit pohyblivost.
  5. Lomi lomi masáž - tradiční havajská masáž, která zahrnuje hladké a rytmické pohyby, aby uvolnila napětí v těle a podpořila relaxaci.
  6. Reflexologie - masáž nohou nebo rukou, která stimuluje akupresurní body a pomáhá uvolňovat napětí v celém těle.
  7. Aromaterapie - masáž s použitím vonných olejů, které mají terapeutické účinky na tělo a mysl.
  8. Deep tissue masáž - masáž hlubokých vrstev svalů s cílem uvolnit ztuhlost a bolest.
  9. Sportovní masáž - masáž zaměřená na svaly, které jsou nejvíce zatížené při sportovních aktivitách.
  10. Hot stone masáž - masáž s použitím horkých kamenů, které pomáhají uvolnit svaly a zlepšit krevní oběh.
  11. Měkká masáž - jemná a pomalá masáž, která zahrnuje lehké doteky a tahy, aby uvolnila napětí a podpořila relaxaci.
  12. Shiatsu - japonská technika masáže, která zahrnuje tlak na určité body těla, aby se uvolnilo napětí a zlepšil krevní oběh.
  13. Craniosacrální terapie - jemná masáž, která zahrnuje manipulaci s lebkou a páteří s cílem uvolnit napětí a zlepšit pohyblivost.
  14. Prenatální masáž - masáž pro těhotné ženy, která pomáhá uvolňovat napětí a podpořit relaxaci.
  15. Lymfatická masáž - jemná masáž zaměřená na stimulaci lymfatického systému, která pomáhá odvádět odpadní látky z těla.

blog-druhy-masazi-2

Co přináší masáže?

Masáže poskytují celou řadu prospěšných zdravotních účinků. Mezi jejich hlavní přínosy patří snížení stresu a zvýšení pocitu pohody. Taktéž se můžete spolehnout na to, že díky masáži můžete uvolnit své svalstvo a snížit napětí v něm. Další přínosy jsou zlepšení krevního oběhu, větší množství energie a snížení krevního tlaku. Masáže se obecně považují za příznivé ve zlepšování imunitních funkcí člověka.

Pro koho jsou masáže vhodné?

Nejde přesně říci, pro koho jsou masáže vhodné, protože masáží je tolik typů a každá je zaměřena na jiný „problém“. Sportovní a relaxační masáže mají jiné cíle, stejně jako Thajské nebo lymfatické. Seznam zdravotních přínosů jednotlivých masáží je velmi dlouhý a stejně tak se může stát, že někdo vyhledá masáž jen proto, že je to příjemné a cítí poté uvolnění.

Pro koho masáže nejsou vhodné?

Existují ale také skupiny lidí se specifickými stavy či onemocněními, které by se masáží (alespoň dočasně) měly vzdát. Týká se to pacientů se zlomeninami či poraněním kůže, jako jsou různé rány nebo popáleniny. Taktéž ti, kteří se zrovna léčí z infekce, by neměli masáž podstupovat. Nevhodná je také pro těhotné ženy či pacienty s poruchami krvácení (nebo těmi, kteří užívají léky na ředění krve) a hlubokou žilní trombózou. I těžká osteoporóza je překážkou v masírování. Pokud si nejste jisti, prodiskutujte vhodnost masáže se svým lékařem.

 

Autor článku: Hana Sportová