Jaké má účinky parní komora a jak se liší od parní sauny?
Ač se parní sauna a parní komora často zaměňují, ve skutečnosti jde o dvě zcela odlišné konstrukce. Zatímco parní komora bývá často součástí wellness nebo jiných větších wellness centrech, parní saunu najdeme spíše ve specializovaných saunových centrech. Co mají společného je ovšem to, že jsou skvělým místem pro odpočinek a podporu imunity.
Jaké jsou rozdíly?
Teplota v parní sauně je vyšší než v parní komoře. Vlhkost vzduchu se zde pohybuje „jen“ okolo 70 %, zatímco v parní komoře je až stoprocentní. Výhodou parní komory je, že je vhodná pro všechny bez větších zdravotních omezení a dokonce i pro astmatiky, osoby s vysokým krevním tlakem i pro děti. Parní komora má dlouhou historii, která sahá až do starověkého Řecka a Říma. Dodnes funguje na stejném principu – tělo se v ní prohřívá jak vyšší teplotou, tak vysokou vlhkostí vzduchu.
Jak parní komora působí na organismus?
Pobyt v takových podmínkách pak prospívá pokožce, která otvírá své póry a čistí se. Zrychluje se metabolismus a potem se z těla odplavují škodliviny. Parní komora uvolňuje endorfiny, tedy hormony štěstí, které mimo jiné bojují proti stresu a podporují lepší spánek. Pára podporuje hluboké dýchání, na které se navíc dokážete mnohem lépe soustředit. Parní komora je vhodná i pro sportovce – před výkonem připraví klouby a svaly tak, aby byly pružnější, po výkonu zase pomáhá s regenerací. Pravidelné saunování v parní komoře pomáhá také snižovat krevní tlak.
Jak se správně saunovat v parní komoře?
Abyste mohli naplno využít všech benefitů, které parní komora nabízí, musíte dodržovat několik zásad. Stejně jako před použitím jakékoliv jiné sauny se nejprve důkladně umyjte mýdlem. Při příchodu do sauny nejprve hadicí osprchujte místo, kde chcete sedět, přičemž osušku, plavky i obuv nechte venku. V komoře zůstaňte 10 až 20 minut, poté místo opět opláchněte a osprchujte se čistou vodou. Saunování opakujte celkem třikrát.
Sauna a její historie
Také si saunu a její počátky spojujete především s Finskem a dalšími severskými zeměmi? Pak možná budete dost překvapení. Kde je tedy počátek saunování? Za úplně prvním prototypem sauny musíme do střední Asie. Už v 5. století před naším letopočtem si zdejší kmen Skytů dopřával parní lázně – do stanů si nanosili rozpálené kameny z ohniště, polévali je vodou a prohřívali své tělo. Poté se prudce zchladili ve studené koupeli. Už tehdy totiž věděli, že saunování a následné ochlazování posiluje imunitu.
Ve Finsku si rychle získaly oblibu
Ve Finsku, které je saunami proslulé, se první takové zařízení objevilo na přelomu 11. a 12. století. Nejednalo se ale ještě o klasickou finskou saunu, nýbrž o saunu kouřovou. Uvnitř se nacházela kamna, odkud se do uzavřeného prostoru valil kouř. Když se prostor dostatečně vyhřál a vymetly se saze, mohli si Finové užívat blahodárného saunování. Tento rituál rychle získal oblibu všech obyvatel bez ohledu na stav a brzy se sauna nacházela v téměř každé vesnici.
Moderní saunování
Spolu s rozmachem rekreačního cestování se pak sauny začaly rozšiřovat i do ostatních koutů Evropy. Opravdový boom ale nastal až během 2. světové války, kdy saunu hojně využívali unavení vojáci. O příznivé účinky na lidské tělo se začali zajímat i trenéři olympijských sportovců. Netrvalo dlouho a domněnky o zdravotních benefitech byly potvrzené i vědecky.
Se vzrůstající popularitou samozřejmě prošly změnou i samotné sauny. Upustilo se od horkých kamenů, které nahradily kovová a později elektrická kamna, kde je možné teplotu regulovat podle potřeby. Vznikly nové typy saun, zdokonalila se technika. Co však zůstává beze změny je jejich účel a pozitivní vliv na tělo i mysl.
Autor článku: Hana Sportová